Zagrożenia jakie niesie niesprawny samochód

Wiele się o tym mówi, niewiele się z tym robi. Polska stała się jednym z krajów, tak zwanych złomowisk Europy. Trafiają do nas auta, które na zachodzie trafiłyby jedynie na złomowisko, lub też jako autentyki w muzeach motoryzacji. W Polsce, na Litwie, Ukrainie czy w Rumunii samochody takie sprzedają się za to doskonale. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, jak olbrzymie zagrożenie niosą one na drodze. Bo pół biedy, kiedy samochód posiada krzywą felgę lub słabsze amortyzatory, problemem jest pęknięta belka, zniszczony układ kierowniczy oraz wiele innych czynników, które wpływają na stan techniczny danego samochodu. W celu wyeliminowania tego typu zagrożeń stosuje się właśnie badania techniczne pojazdów.

Czy badanie techniczne całkowicie eliminuje zagrożenie?

Wielu z nas zastanawia się, jakim cudem wykonywane raz w roku lub nawet raz na dwa lata badanie techniczne pojazdu może wyeliminować problem niesprawnych samochodów na naszych drogach? Oczywiście, że nie wyeliminuje całkowicie. To przede wszystkim nasza świadomość może ten problem wyeliminować. Stacja kontroli pojazdów jest otwarta dla każdego bez względu na to czy przyjechał wykonać coroczne badanie techniczne, czy też zdiagnozować występujący w samochodzie problem. Pamiętajmy o tym, że badania techniczne pojazdów, powinno się wykonywać w momencie, gdy tylko stan techniczny użytkowanego przez nas pojazdu budzi w nas jakiekolwiek wątpliwości.

Jakie największe zagrożenia niesie niesprawny samochód?

Stacja kontroli pojazdów jest miejscem, w którym samochód sprawdzany jest przez diagnostę nie tylko pod kątem sprawności mechanicznej zawieszenia, czy też stanu ogólnego, ale również pod kątem emisji spalin, a także ewentualnych, innych zagrożeń. Diagnosta ma również za zadanie skontrolować wyposażenie samochodu oraz ewentualne zagrożenia ekologiczne. To jednak nie one niosą największe ryzyko, lecz niesprawny układ hamulcowy, niesprawne zawieszenie, a także nadmierne spaliny, które mogą powodować zatrucie środowiska. Największym zagrożeniem jednak jest bez wątpienia niesprawny układ hamulcowy oraz zawieszenie, często kolizje i wypadki drogowe, które powstają w wyniku nieprawidłowego działania tych mechanizmów kończą się tragicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *